İnovasyon Yapmanıza 10 Engel

Enes Yiğit tarafından yazıldı · 21 Kasım 2020

"İnsanların neden yeni fikirlerden korktuğunu anlayamıyorum. Ben eskilerinden korkuyorum." - John Cage

Blog single

Araştırmalar, yöneticilerin %90'ının kuruluşlarının uzun vadeli başarısının yeniliğe bağlı olduğuna inandığını gösteriyor. Bununla birlikte, araştırmalar aynı zamanda çoğu çalışanın, kuruluşlarının gerçekten açık inovasyonu teşvik etmediğini düşündüğünü de gösteriyor. Bu kopukluk, yeniliğin önünde ele alınmayan engeller olduğunu ortaya koyuyor.

Bazen bu konulara değinilmez çünkü organizasyondaki doğru insanlar tamamen yeniliğe odalı değildir. Bazen bunun nedeni kültürün sertleşmesi nedeni ile çok fazla insan işlere "her zaman yapıldığı şekilde" odaklanıyor. Bazen bunun nedeni, günlük çalışanların görevleri yerine getirmesi ve süreçleri gözden geçirmek ve yeni fikirleri teşvik etmek için özel kaynaklara sahip olmamasıdır.

"Ne olursa olsun, yenilik başarı için hayati önem taşır. İşte kuruluşların yaygın olarak karşılaştığı inovasyonun önündeki 10 engel ve bunların nasıl ele alınabileceği."
Blog single
Bu benim işim değil

İnovasyonun önündeki bu ortak engel, hiç kimsenin işlerin nasıl yapıldığını gözden geçirmek ve yeni fikirler önermek için sorumluluk almak istememesini içerir. Yöneticiler genellikle bu tutuma sahip kişileri tembel olarak görürler, ancak genellikle iş başında başka güçler de vardır. Kültürünüzün başarısızlığı sert bir şekilde cezalandırıp cezalandırmadığını ve zor durumda olanlara ne olduğunu düşünün. Risk almak ödüllendirilmezse, çalışanlarınız yeni bir fikir için boyun eğmeyeceklerdir.

Ama bu benim fikrim

İnovasyonun önündeki bir diğer yaygın engel de fikir sahipliği konusunda endişelenmektir. Şirket kültürünüz ekipler yerine yalnızca bireyleri ödüllendiriyorsa, yeni bir fikre dahil olan herkes sahiplenmeyi isteyecektir. Bu, çatışmaya neden olabilir ve yeniliği ortadan kaldırabilir. Bunun yerine, fikirleri öne çıkarmak için birlikte çalışan ekipleri ve grupları ödüllendirmeye odaklanın. Bu, sahipliğe odaklanmanın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Blog single
Finansman eksikliği

İnovasyon, ancak uygulandığında yararlıdır. Uygulama için finansman eksikliği, birçok kuruluşta var olan inovasyonun önünde bir engeldir. Bir inovasyon projesine başlamadan önce yönetimin fikirleri finanse etmeye kararlı olduğundan emin olun. Ardından, yatırım getirisi de dahil olmak üzere verilerle yönetime geri bildirimde bulunmayı unutmayın. Bu şekilde gelecekteki inovasyon projelerini desteklemeye devam edecekler.

Analiz edilmemiş veriler

İnovasyon projeleri, özellikle kitle kaynaklı fikirlerle yapılırsa, genellikle çok fazla veri üretir . Doğru planlama olmadan, analiz edilmemiş veriler yeniliğin önünde büyük bir engel haline gelebilir. Gelen büyük miktarda veriyi işlemek için bir planınız ve sisteminiz olduğundan emin olun.

Takip etme eksikliği

Bazen fon eksikliği nedeniyle yeni fikirler uygulanmaz. Bazen değişiklik yapma iradesi eksikliği vardır. İnovasyon sadece fikir üretmekten ibaret değildir, bu fikirleri uygulamakla ilgilidir. Takip etmemek büyük bir engeldir ve her projenin başında kalmaya istekli bir şampiyona ihtiyacınız olacaktır.

Blog single
Zaten meşgul - Vakit yok!

Çoğu zaman, kuruluşlar inovasyon projelerine kendini adamış çalışanlar sağlamaya istekli değildir. Bu, çalışanların inovasyonu mevcut iş yükleriyle dengelemeye çalışmasına neden olur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bundan çıkan pek çok yeni fikir olmaz. Personel zaten meşgul olduğunda, inovasyon için özel bir ekibe ihtiyacınız vardır.

Öncelik değil

Açıkçası, asla başlamamak inovasyonun önünde bir engeldir. Bazı yöneticiler bu inovasyonun iyi bir fikir olduğunu söylemeye isteklidir, ancak aslında hiçbir zaman diğer faaliyetlerin önüne geçmez. Sonuç olarak, yenilik hiçbir zaman fark yaratmak için gereken bütçeyi ve personeli elde edemez. Akılda kalmasını sağlamak için yeniliği stratejik planlama oturumlarına üç aylık bir öncelik olarak dahil edin.

Proje sahipliği yok

Bir proje ekibinin açık bir lideri olmalı ve her üyenin belirli sorumlulukları olmalıdır. İnovasyon projeleri, eyleme geçme sorumluluğu olmayan beyin fırtınası günleriyle sınırlıysa, değişiklik olmayacaktır. Önceliklendirilmesi ve başarılı olması için projenin açık bir sahipliğe ihtiyacı vardır.

Blog single
Kilit paydaş katkılarının eksikliği

Boşlukta hiçbir yenilik projesi olmaz. Kilit paydaşlara danışılmalı ve onların fikirlerine ve bakış açılarına katkıda bulunmaları gerekir. Bu olmazsa, ya fikirler üretilir ancak kilit destekçileri yoktur ya da üretilen fikirler organizasyonda pratik değildir.

Tekneyi sarsma

İnovasyonun önündeki en büyük engeli sona kurtardık; tekneyi sallama isteksizliği. Bazı organizasyonlarda çalışanlar her şeyin olduğu gibi olmaktan memnundur. Birisi yenilik yapmaya çalışırsa, çabucak düşürülür. Değişim için destek yok çünkü kimse tekneyi sallamak istemiyor. Statükoyu tercih ediyorlar. Bir inovasyon kültürü oluşturmaya odaklanmak yardımcı olacaktır.

"Ne yazık ki, inovasyonun önündeki bu engellerin kurbanı olan kuruluşlar, genel büyüme ve başarılarının ciddi şekilde sınırlı olduğunu göreceklerdir. Zamanla organizasyon büyük olasılıkla başarısız olacaktır. İnovasyon "olması güzel" değil, bir gereklilik. Kuruluşunuz yeniliğin önündeki bu engellerle karşılaşırsa, onları yıkmak için kilit liderler ve paydaşlarla birlikte çalışın. Başarınız buna bağlı."

Sevgilerle.


Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca buna benzer daha birçok yazı için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.