Duygusal Banka Hesabı’na Yatırım Yapmak

Özgür Deveci tarafından yazıldı · 25 Mayıs 2022

"Parasal bir banka hesabının ne demek olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Zaman zaman yatırım yapar ve birikim oluştururuz. İhtiyacımız olduğunda da, hesabımızdan para çekebiliriz. Duygusal banka hesabımızda, benzer bir şekilde böyle çalışır."

İnsanların yanında kendinizi güvende hissetmenizin bir ölçüsü olarak nitelendirebiliriz. Çevremizdeki insanlara karşı dürüst, nazik ve saygılı olduğumuz sürece hesabımıza yatırım yapabiliriz. Birikimlerimiz ne kadar artarsa, olası hatalarımıza karşı duygusal banka hesabımız bunu telafi edebilir. Artık küçük sorunlar, problem olmaktan çıkmıştır. Sağlıklı bir iletişimle her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak hesap ne kadar dolgun olursa olsun, sevdiğiniz insanları ihmal ederseniz ya da size karşı güvenini sorgulatacak davranışlarda bulunursanız yıllardır yaptığınız o yatırımların hiçbir anlamı kalmaz. Belki gün içerisinde bunu fark edemeyebilirsiniz. Ancak karşı taraf bunu derinden hissediyordur. Ortada yatırımlarla beslenmemiş bir duygusal banka hesabı varsa, dostluk zaman içerisinde bozulur. Zamanla her iki tarafta duygularını içine atar ve soğuk savaş başlar. Çünkü, hiçbir şey artık eskisi gibi değildir. Uzak bir arkadaşınızla bile sorun yaşamazken, en yakınınızda olan insanlarla sorun yaşarsınız. Bu yüzden hayatımızda sürekli var olan insanlara düzenli olarak yatırımlar yapmalıyız. Tabii, birikimlerimizi korumayı da bilmemiz gerekiyor. Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, farkında ya da olmadan yapacağınız her olumsuz davranış hesabınızdan sürekli para çekmenizle sonuçlanır. Arkadaşınızın bir şeye ihtiyacı olduğunu fark ettiğinizde ona yardım etmeye çalışırsınız. Ancak aranızdaki güven ilişkisi o kadar düşüktür ki, artık düşüncelerinizin eskisi kadar dikkate alınmadığını anlarsınız. Çünkü, hesap bakiyesi yetersizdir. Anlık çözümler bir çeşit halüsinasyondur, sağlıklı ilişkiler kurmak uzun vadeli bir yatırımdır.

Blog single
Bireyi anlamak

Bir insanı gerçekten anlamaya çalışmak belki de yapabileceğiniz en önemli yatırımdır; diğer tüm yatırımların da anahtarıdır. Çok sevdiğimiz bir insanın canı sıkıldığında onunla keyifli dakikalar geçirmek, her zaman çözüm olmayabilir. Siz, birlikte güzel anılar biriktirdiği sanırsınız. Ancak karşı tarafın yaşadığı sorunları gerçekten anlamadığınız için, bu durum hesaptan çekme gibi algılanabilir. Sizin için yatırım sayılabilecek bir şey, karşı taraf için belki de hiçbir şey ifade etmiyordur. Duygusal banka hesabınıza yatırım yaparken, karşı taraf için önemli olan bir şeyin sizin içinde önemli olmasına dikkat etmelisiniz. Başkalarına, size nasıl davranmalarını istiyorsanız öyle davranın. Emin olun, hayat böyle daha güzel.

Küçük şeylerle ilgilenmek

İnsan ilişkilerinizde yapacağınız küçük bir inceliğin bile ne kadar değerli olduğunu asla bilemezseniz. Aslında farkında olmadan, hesabınıza oldukça yüklü bir birikim yapmışsınızdır. Karşı taraf bunu fark eder ve anlıkta olsa dünyanın en mutlu insanı olur. Ancak nezaketsiz ve ihmalkâr davranışlar sergilerseniz, bu durum banka hesabınızdan büyük tutarlar çekmenize yol açar. En kötüsü de, siz bunu fark etmediğinizde ortaya çıkar. Bu durum belki size sıradan geliyordur. Ancak sizin normalleştirdiğiniz o davranışlar, sevdiğiniz insanlar için oldukça kalp kırıcı olabilir. O nedenle çevremizdeki insanlara karşı ne kadar dürüst ve kibar olursak, aslında onları o kadar çok evimizin içine davet etmiş oluruz. Formülü çok basit aslında, sevdiğiniz insanlara pahalı hediyeler almanıza gerek yok. Birlikte geçirdiğiniz anların değeri zaten paha biçilemez. İnsan ilişkilerinde küçük detaylar, büyük şeylerdir.

Blog single
Verilen sözleri tutmak

Bir insana verdiğiniz sözü tutmak, banka hesabınıza yapacağınız en büyük yatırımların başında gelir. Öncelikle karşı tarafa güven duygusu verir ve bunu tekrarladığınızda büyük meblağlar biriktirebilirsiniz. Ancak verdiğiniz bir sözü tutmazsanız, arkadaşınız ya da dostunuz bir daha size kolay kolay inanmaz. Ne kadar istese bile artık içinden gelmez. Hesap bakiyenizi sıfırlamak istemiyorsanız bir insana söz verirken, muhakkak tüm ihtimalleri hesaba katarak düşünün. Sözünde durmayan bir insanı, kimse yakınında istemez. Karşınıza farklı durumlar çıksa bile, her şeye rağmen sözünüzde durmalısınız. Bu konuda söylenen bahanelerin bir önemi yoktur. İnsanlar, vaatleri umutlarının odak noktasına dönüştürme eğilimindedir.

Verilen sözleri tutmak

İlişkilerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri de, tarafların birbirlerinden beklentilerini net olarak ifade edememelerinden kaynaklanır. Hesabımıza yatırım yapmak istiyorsak, en başından açık ve net bir şekilde bunları dile getirmemiz gerekir. Bu amaçla harcadığımız tüm emekler, zaman içerisinde bunlardan tasarruf etmemizi sağlar. Aksi durumda taraflar, duygusal olarak anlaşmazlık ve çeşitli iletişim bozuklukları yaşarlar. Bu yüzden ilişkilerimizde beklentilerimizi netleştirmek hesabımıza büyük tutarlar yatırırken, cesur davranmadığımız senaryolarda hesabımızın erimesine yol açarız.

Blog single
Kişisel bütünlük sergilemek

İnsanlara karşı ne kadar çok güven duygusu yaratırsak yaratalım, kişisel bütünlük sergileyemezsek ilişkilerimize yatırım yapamayız. Karşı tarafı anlasanız da, küçük incelikler yapsanız da, sözünüzde dursanız ve beklentilerinizi açık bir şekilde ifade etseniz de kişisel bütünlüğünüzü sağlayamazsanız güven birikimi yaratamazsınız. Dürüst bir insan olduğunuzu söylemek, sizi dürüst bir insan yapmaz. Dürüstlük, sözlerle değil gerçeğe dönüştüğünde bir anlam kazanır. Ancak verdiğiniz sözlerde durmanız ve insanların beklentilerine göre hareket etmeniz, öncelikle kendinize sonrasında çevrenize yapabileceğiniz en büyük yatırımdır. Bir başka deyişle, insanların sizinle paylaştığı sırları asla başkalarıyla paylaşmamalısınız. Çevrenizdeki insanlar, yanlış anlama ama aramızda kalacağını biliyorum gibi sözlerle başlayıp başkalarının sırlarını sizinle paylaşıyorsa size ihanet etmeyeceğini nereden bilebilirsiniz. Başta duygusal banka hesabınıza yapılan bir yatırım gibi görünse de, aslında içten içe yüklü miktarlarda çekim yapıyordur. Herkese aynı ilkeler dizisine göre davranmalısınız.

Hesaptan çektiğiniz zaman içtenlikle özür dilemek

Peki, hesaptan para çektiğimiz zaman ne yapmalıyız? Nasıl duygusal banka hesabımıza içten davranışlarımızla yatırım yaptıysak, içten gelen sözlerle de özür dilememiz gerekir. Büyük yatırımlar içten sözcüklerle yapılır. Söz olsun diye özür dilemekten bahsetmiyorum. Gerçekten içinizden gelerek, karşı tarafın hislerini anlayarak ondan özür dilemelisiniz. Bu durum tam tersine, duygusal banka hesabınıza birikim yapmanızı sağlar. Kendine güvenmeyen insanlar bunu yapamaz. Bunun kendilerini zayıf ve savunmasız bir duruma düşürdüğünü sanırlar ve insanların bu zaaflıkları kullanmasından korkarlar. Kendi hatalarını kabul etmeyip, her zaman haklı bir sebep sunarak genellikle yaptıklarının doğru olduğuna inanırlar. Hata yapmak başka, bunu kabul etmemek bambaşkadır. O nedenle değer verdiğiniz insanlardan özür dilemek istiyorsanız, bunu gerçekten içtenlikle yapın. Yoksa siz bir şeyleri düzeltmek için hamle yaptığınızı sanırken, aslında farkında olmadan her şeyi berbat ediyorsunuzdur.

Blog single

Sona doğru yaklaşıyoruz. Her şey bir yana, hayat gerçekten çok kısa. Sizi seven insanlara yatırım yapın. Eğer, birisi size zamanını ayırıyorsa bunun değerini bilin. Çünkü hayatında sahip olduğu en değerli şeyi veriyordur aslında size. Aynı şekilde siz de birine zamanınızı ayırıyorsanız, karşı tarafın bunun için minnettar olduğundan emin olun. Bunu felsefe edindiğim günden beri şahsen, ben öyle yapıyorum. Hayatımda tanıştığım için her gün mutlulukla güne başladığım çok özel insanlar var. Bazen dünyanın sadece bunlar için döndüğünü düşünüyorum. Eğer, sizler de benimle aynı duyguyu yaşıyorsanız çok şanslıyız demektir. Hayatınızda iyi ki varsın dediğiniz insanlara, hiç beklemediği bir anda “seni seviyorum” yazabilirsiniz. Emin olun, hesabınıza yapacağınız her türlü yatırımdan çok daha değerli oluyor. Duygusal banka hesabınıza güzel ve iyi yatırımlar yapabilmeniz dileğiyle!


Bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca buna benzer daha birçok yazı için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.